• Is Triple "E" the league for you?
     

  • Need Some Help with Rules?

 

  • Learn about the
    History of
    Triple "E"?
     

  • Check out our
    great links page?

Welcome to Triple "E" where Billiards
has never been better.

    Check out some of the Great features of our Website, like the "How to" section on the bottom of this page or the location map finder under "Location" dropdown box.

Read More in "How to"

Welcome to our 23rd Season.  

League play is now complete, we hope you had a great season.  The Year-end Tournament results are listed below.

All prize money and trophies will be presented at the year-end banquet (May 2nd).  Only captains may pick up prize money or a team member with a signed letter from the captain. The final league standings and updates will be posted on the website.

  Banquet tickets are available for purchase ($30 each). Please make arrangements to pick up tickets with Alex at 780-288-7665 or tickets can be taken from team place money and held at the door. 

The Year-end Banquet is on May 2nd at the Northgate Lions Senior Center (7524 – 139 Ave).  

Doors open at 6pm, Dinner @ 7:30pm, Trophy Presentation @ 8:30pm, Dance & Prizes @ 9:30pm

There will be numerous prizes for members & guests. Over 20 cues & cases and a Pool Table (Grand Prize)

The Annual General Meeting will be at the Banquet.

Results from the Rocky Mountain Team Challenge Tournament held at Ballroom Billiards in Surrey, BC are listed below. The teams in the BC lower mainland were exceptional hosts again, as was tournament director Dennis Dutton.

The next Rocky Mountain Challenge:
  • March 25-26, 2016 in Edmonton, AB (Finnagans Bar)
  • April 14-15, 2017 in Surrey/Langley, BC (Ballroom Billiards)

New !!! Please note: Player stats and Averages are listed under ERO leaders.

               Tournament results are listed below.

Wednesday Year-end Tournament Results:

Division #2 : 1st- Bighorn Phantoms, 2nd- Highrun FA Cues, 3rd- Metro Rookies, 4th- Highrun Fantazsticks, 5/6th- Timeout Tigers, 5/6th- Sideliners Rattlers

Division #3 : 1st- Highrun Whipper Snappers, 2nd- Finnagan's Karjackers, 3rd- Finnagan's Hornets, 4th- PM Night Hawks, 5/6th- Lizard Pool Monitors, 5/6th- Finnagan's 4 K's & a Cue

Division #4 : 1st- Blue Quill Cheap Thrills, 2nd- Legends Longshots, 3rd- Finnagan's Pretenders, 4th- Tumbleweed's Sly on the 8, 5/6th- JT's Crazy 8's, 5/6th- Highrun 8 is Enough

Monday Year-end Tournament Results:

Division #2 : 1st – Finnagan's Rack Attack, 2nd- Metro Spin Doctors, 3rd – Highrun Rebel Bus Boys, 4th- Highrun Shooting Banks, 5th/6th- Legends Rack & Roll, 5/6th- Finnagan's Fanatics

Division #3 : 1st- Casselwood Jokers, 2nd- Timeout Time Bombs, 3rd- Finnagan's Storm, 4th- Mona Lisa's Swamp Rats, 5/6th- Highrun Goodfellows, 5/6th- Finnagan`s Finest

BCA - Open Division Year-end Tournament Results:

Division #1 : 1st- Metro Bandits, 2nd- Metro Sexy Beasts, 3rd- Metro Filipino Replacements, 4th - Highrun Grinders

Rocky Mountain Team Challenge Tournament: 

"A" Division : 1st- Pro Masters (BC), 2nd- Let it Roll (BC), 3rd- Fare Game (BC), 4th- Shamrocks (BC)

"B" Division : 1st- B-Rated (BC), 2nd- What If (BC), 3rd- Rack Attack (BC), 4th- Wendy & the C-Men (BC), 5/6th- Leave it to Beaver (BC), 5/6th- Scotty & the Jets (BC)

"C" Division : 1st- Mission Impossible (BC), 2nd- Nice Rack (BC), 3rd- Highrun Patrol (Alberta), 4th- Mission Sistos (BC)

Individual Awards (out of 15 games):

Top Male - Ken Crane (Pro Masters) 138 points, Top Female - Kari Miller (Leave it to Beaver) 120 Points, Most ERO's - Woody Nelsen (Pro Masters) 4 ero's

Wednesday 3rd Monthly Tournament Results:

Division #2 : 1st- Finnagan's No Nikos, 2nd- Metro Sopranos, 3rd- Finnagan's La Raza, 4th- Timeout Tigers, 5/6th- Highrun Bullets, 5/6th- Metro Aces

Division #3 : 1st- Chimmey's Dotted Lines, 2nd- Castlewood Pooligans, 3rd- Highrun Whipper Snappers, 4th- Metro Rat Pak, 5/6th- PM Night Hawks, 5/6th- Finnagan's Shooters

Division #4 : 1st- Finnagan's Chalk Dirty To Me, 2nd- Newcastle Canadians, 3rd- Highrun 8 is Enough, 4th- JT's Crazy 8's, 5/6th- Touchdown Twisted Tornadoes, 5/6th- Finnagan's Pretenders

Monday 3rd Monthly Tournament Results:

Division #2 : 1st – Finnagan's Wolverines, 2nd- Duster's Wolf Pack, 3rd – Gateway RPM's, 4th- Newcastle Bratz, 5th/6th- Highrun Artists, 5/6th- Finnagan's Rack Em' & Kiss Off

Division #3 : 1st- Newcastle Sam's Cue, 2nd- Highrun Scooby Doo's, 3rd- Timeout Time Bombs, 4th- Finnagan's Storm, 5/6th- Touchdown 8 Chasers, 5/6th- Lizard Lunatics

Open Division Monthly Tournament Results:

Division #1 : 1st- Big Horn Mixed Blood, 2nd- Metro Bandits, 3rd- Metro Ninja's

Wednesday 2nd Monthly Tournament Results:

Division #2 : 1st- Highrun FA Cues, 2nd- Finnagan's La Raza, 3rd- Highrun I'd Hit That, 4th- Big Horn Phantoms, 5/6th- Metro Sopranos, 5/6th- Metro Silver 5

Division #3 : 1st- Highrun Whipper Snappers, 2nd- Finnagan’s Karjakerz, 3rd- Lizard Pool Monitors, 4th- PM Night Hawks, 5/6th- Duster's Ball Busters, 5/6th- Finnagan's 4 K's & a Cue

Division #4 : 1st- Tumbleweed's Sly on the 8, 2nd- Newcastle Canadians, 3rd- Blue Quill Cheap Thrills, 4th- Finnagan's Pretenders, 5/6th- Sideliner's Broken Cues, 5/6th- PM P's & Ques

Monday 2nd Monthly Tournament Results:

Division #2 : 1st – Finnagan's Rattlesnakes, 2nd- Highrun Patrol, 3rd – Metro Spin Doctors, 4th- Blind Duck Trollops, 5th/6th- Finnagan's Crooked Cues, 5/6th- Gateway RPM's

Division #3 : 1st- Highrun Goodfellows, 2nd- Duster's Dawgz, 3rd- PM Bull Shooters, 4th- Casselwood Jokers, 5/6th- Mona Lisa's Swamp Rats, 5/6th- Highrun Scooby Doo's

Triple "E" Singles Tournament Results:

Division #1- 1st – Gilles Richard, 2nd – Joy Lorilla, 3rd – Phil Tourangeau, 4th – Vern Lamouche, 5/6th – Eden Yong & Roger Colbert, 7/8th – Peter Oszytko & Kostas Broumas

Division #2- 1st – Brendan Rost, 2nd – Bart Szyszko, 3rd – Don Bonar, 4th – Orest Prokopchuk 5/6th – Jeff St.John & Morgan Moen, 7/8th – Rolando Alejandre & Rod Girhiny, 9/12th – Lorne Belley, Francisco Penate, Ray MacDonald, & Derek Potts, 13/16th – Alex Hannig, Alvin Hersey, Adam Smart, & Frank Garceau

Division #3- 1st – Mick Enzie, 2nd – Bob Hemmings, 3rd – Steve Brennan, 4th – Ron Richard,5/6th – Glen Dazman & Mike Saunders,7/8th – Bruce Gibson & George Lacoursiere,9/12th – Ray Cyr, Rick Dyhm, Jay Forsyth, & Dave Harback

Division #4- 1st – Lyndon Anderson, 2nd – A.J. Elliott, 3rd – Jim Ainsley, 4th – Peter Spencer, 5/6th – Harvey Walmsley & Kyler Swain

Wednesday 1st Monthly Tournament Results:

Division #2 : 1st- Metro Aces, 2nd- Timeout Tigers, 3rd- Highrun Fantazsticks, 4th- Metro Silver 5, 5/6th- Highrun I'd Hit That, 5/6th- Highrun Bullets

Division #3 : 1st- Finnagan’s Hornets, 2nd- Metro Rat Pak, 3rd- Finnagan's Shooters, 4th- Finnagan’s Karjakerz, 5/6th- Finnagan's 4 K's & a Cue, 5/6th- Duster's Ball Busters

Division #4 : 1st- Legends Longshots, 2nd- JT's Crazy 8's, 3rd- Touchdown Twisted Tornados, 4th- Highrun 8 is Enough, 5/6th- Tumbleweed's Chalk Rockers, 5/6th- Finnagan's Pretenders

Monday 1st Monthly Tournament Results:

Division #2 : 1st – Finnagan's Fanatics, 2nd- Metro Spin Doctors, 3rd – Finnagan's Rack Em' & Kiss Off, 4th- Highrun Professors, 5th/6th- Highrun Shooting Banks, 5/6th- Finnagan's Rack Attack

Division #3 : 1st- Timeout Time Bombs, 2nd- Mona Lisa's Swamp Rats, 3rd- Highrun Scooby Doo's, 4th- Newcastle Sam's Cue, 5/6th- PM Bull Shooters, 5/6th- Finnagan's Storm

Monday Night Fall Classic Tournament Results:

Division #2 : 1st – Finnagan's Fanatics, 2nd- Highrun Artists, 3rd – Gateway RPM's, 4th- Newcastle Bratz, 5th/6th- Legends Rack & Roll, 5/6th- Metro Spin Doctors, 7/8th- Finnagan's Rack Em' & Kiss Off, 7/8th- Highrun Patrol

Division #3 : 1st- Drake Dukes of Earl, 2nd- Duster's Wolfpack, 3rd- Timeout Time Bombs, 4th- Castlewood Jokers, 5/6th- Mona Lisa's Swamp Rats, 5/6th- PM Bull Shooters, 7/8th- Metro Alberta Fatz, 7/8th- Duster’s Dawgs

Wednesday Night Fall Classic Tournament Results:

Division #2 : 1st- Highrun I'd Hit That, 2nd- Finnagan's No Nikos, 3rd- Highrun Fantazsticks, 4th- Metro Silver 5, 5/6th- Metro Sopranos, 5/6th- Highrun FA Cues, 7/8th- Timeout Tigers, 7/8th- Highrun Bullets, 9-12th- Metro Aces, 9-12th- Finnagan's Hornets, 9-12th- Finnagan’s La Raza, 9-12th- Sideliner's Rattlers

Division #3 : 1st- Finnagan’s Sure Shots, 2nd- Chimmey's Outsiders, 3rd- Metro Rat Pak, 4th- Finnagan’s Karjakerz, 5/6th- Finnagan's Shooters, 5/6th- JT's 2-4's, 7/8th- Duster's Ball Busters, 7/8th- Highrun Whipper Snappers

Division #4 : 1st- Legends Odd Balls, 2nd- Sideliner’s Broken Cues, 3rd- Legends Longshots, 4th- Tumbleweeds Sly on the 8-ball, 5/6th- PM P's & Ques, 5/6th- Finnagan's Pretenders

If you are a location, team, or player that needs more information, click the "Contact Us" button at the top of the page for directors info or please contact Alex at 780-288-7665.

Tournament Results

Open Players List

Read More in "History"
 

Looking to join a
Fantastic League?


Our most valued resource is our people. Our commitment is to become the league of choice. If you are interested in joining our team.....


Read More in "Members"

 

Tips and Tricks
aren't for kids


Fine Tune your skills with video clips of Tips and tricks.


Read More in "How to"

 | Home | Site Map | Tournaments | Location Photo Gallery |Links| Contact Us |